Türk Mutfağı’nın hafif ama bir o kadar önemli tatlısıdır fırın sütlaç. Ana malzemeleri; pirinç ve süttür.
photo by neva kip
photo by neva kip
photo by neva kip
Rice pudding is a dish made from rice mixed with milk (and add some water) and other ingredients such as cinnamon… It is commonly combined with sugar. With crumbled hazelnut topping.
Gümüşdere’de genç bir mantar yetiştiricisiyle tanıştım. İstiridye mantarı üretiyor. Ziyaretine gittiğimde yaklaşık 1 kg hediye etti. Pek tabii ki de denemeler yaptım.
photo by neva kip
photo by neva kip
photo by neva kip
İlk denemem; antrikotu ızgara yaptığım döküm tavada mantarları da cozlatmak oldu. Yanına da mantarlı, yeşil sivri biberli; kemik suyuna arpa şehriye pilavı yaptım.
photo by neva kip
photo by neva kip
İkinci denemem ise; sevdiğim bir dostumun önerisini -vegan işkembe- biraz yorumlayarak kendi usulümce yaptım. Benimki vejetaryen oldu. Çünkü tereyağı ve terbiyesi için de yumurta sarısı kullandım. Evet karşınızda istiridye mantarı işkembe çorbası! Bildiğiniz işkembe ama kokusuz…